Urządzenia do zwiedzania coraz popularniejsze w Polsce

Urządzenia do zwiedzania coraz popularniejsze w Polsce

Wiele wskazuje na to, że w zbliżających się latach popyt na usługi tradycyjnych przewodników pokaźnie zmaleje. Zastąpią ich audioprzewodniki – nieduże urządzenia posiadające słuchawki i kilka przycisków, za pomocą których użytkownik może między innymi ustawić język. Urządzenia te odtwarzają nagrany przez lektora wykład uruchamiający się, gdy turysta stanie w wyznaczonym miejscu, dotyczący znajdujących się w nim atrakcji. Gdzie zwykle wykorzystywane są urządzenia do audioprzewodników? Czemu warto z nich korzystać?

Urządzenia do audio wycieczek – atuty

Podstawową zaletą audioprzewodników jest możliwość zwiedzania danego miejsca we własnym tempie, bez potrzeby dostosowywania się do grupy, co umożliwia dogłębne poznanie zwiedzanego obiektu. Jest to tym prostsze, że urządzenia tego typu oferują opcje przewijania czy pauzowania tekstu. Poza tym niemal wszystkie modele są dostosowane do potrzeb osób niewidomych i niepełnosprawnych, a możliwość wyboru różnych wersji językowych sprawia, że wśród zwiedzających mogą znaleźć się również turyści zagraniczni.

Gdzie używa się urządzeń do audio wycieczek?

Popularność tych urządzeń w naszym kraju nie jest na razie tak duża, jak w krajach zachodnich Nie oznacza to jednak, że jest to rozwiązanie trudno dostępne – klienci do dyspozycji mają m.in. audioprzewodniki Movi. Wśród instytucji, które korzystają z urządzeń do audio wycieczek są przede wszystkim muzea (przykładowo Muzeum Powstania Warszawskiego) i pałace, choć na ich zastosowanie decydują się również agencje turystyczne, wypożyczające je turystom zwiedzającym m.in. Toruń czy Łódź.