Komu zlecić wykonanie audytu strony lub sklepu internetowego?

Komu zlecić wykonanie audytu strony lub sklepu internetowego?

Dowiedz się więcej o audycie sklepu internetowego

Audyt – podając za internetowym wydaniem Słownika Języka Polskiego PWN – oznacza kontrolę spółki, przedsiębiorstwa bądź firmy pod kątem różnych aspektów, np. finansowych i organizacyjnych, jak również analizę możliwości dalszego rozwoju. Co, biorąc powyższą definicję pod uwagę, oznacza zatem audyt SEO? Jest to dogłębna analiza strony www, sprawdzająca różne jej aspekty, jak szybkość ładowania się strony, tytuły i opisy meta, strukturę nagłówków, kod strony i wiele mniej i bardziej znaczących elementów. Poza samym wskazaniem błędów oraz nieprawidłowości, w szczegółowym audycie SEO powinny być zamieszczone także instrukcje odnośnie rozwiązania wymienionych problemów.

Audyt SEO bada stronę www pod kątem zgodności ze standardami W3C, dostępności, zawartości strony, a także bezbłędności kodu. Poza tym sprawdzane jest także, czy witryna jest przyjazna dla wyszukiwarek internetowych. Podsumowując, audyt SEO zleca się agencji, aby wykazała ona wszelkie dysfunkcje strony oraz – co kluczowe – zaleciła rozwiązania, które pozwolą je naprawić.

Audyt SEO – wiele błędów zdoła wychwycić jedynie człowiek

W sieci jest wiele narzędzi oraz stron, dzięki którym można ekspresowo i za darmo wykonać audyt SEO witryny. Zalety tej opcji? Szybkość oraz cena. Wady? Jest ich sporo. Bezpłatne narzędzia czy też dema z niewielką liczbą opcji, nie są idealne. Jeżeli już odnajdą jakieś uchybienia na stronie, to najczęściej nie wszystkie. Mnóstwo pomyłek (między innymi w kodzie) spostrzec można tylko w trakcie analizy wykonanej przez specjalistę w danym obszarze, a nie algorytm.

Na audyt SEO przeprowadzany przez agencję oczekuje się zwykle od kilkunastu dni do około miesiąca. Okres na dostarczenie raportu powinien zostać określony w umowie podpisanej z firmą, która podjęła się jego sporządzenia. Taki audyt umożliwia wykrycie wszystkich najważniejszych problemów ukrytych na stronie. Jeśli strona była postawiona na gotowym szablonie lub na platformie typu Magento czy Shoper, to problemów do poprawy może być wiele. Jeśli strona powoli się wczytuje i ma właściwie zerową widoczność na najważniejsze dla klienta frazy, to także są to oznaki, iż zlecenie zewnętrznej firmie SEO audytu będzie trafnym pomysłem.

Audyt SEO – co ujawni, jeżeli będzie zrealizowany rzetelnie

Rzetelnie zrealizowany audyt SEO może wykryć sporo wad witryny, m.in:

 • brak czy też źle wykonane połączenie z narzędziami Google (np. Google Analytics),
 • powody niskiej widoczności strony na słowa kluczowe,
 • faktyczna ilość zaindeksowanych podstron,
 • problemy z dostępem do witryny dla robotów,
 • poprawność kodu strony,
 • poprawność w hierarchii nagłówków,
 • niska jakość zawartości strony,
 • nieprzetłumaczone wersje językowe strony,
 • brak metadanych,
 • błędy strony w wersji na komórki, takie jak zbyt wolne ładowanie się różnych elementów,
 • brak albo nieuzupełniona wizytówka Google Moja Firma,
 • niska prędkość wczytywania się witryny w wersji desktopowej oraz mobilnej

.

Nasz adres:
SEO4.net Pozycjonowanie i Optymalizacja
ul. Grzegórzecka 78/8
31-559 Kraków

Tel.: 12 384 83 00
Mob.: + 48 600 21 20 61
E-mail: [email protected]