Co mają na celu psychologiczne badania operatorów maszyn?

Co mają na celu psychologiczne badania operatorów maszyn?

Na http://www.testybielsko.pl dowiesz się, komu zlecić badania operatorów Bielsko.

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się z trwającą długi czas i wyjątkowo dociekliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który zamierza zgłębić nasze relacje z matką. Tymczasem okazuje się, że takie badania znajdują również zastosowanie na przykład w czasie określania zdolności do pracy osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: czy jest się czego bać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie różnią się bardzo od tych, jakie zobowiązani są przejść zawodowi kierowcy. Obejmują więc skrupulatny wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy aparaturowe oraz testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie powinno się obawiać. Do ich wypełnienia powinno się podejść w sposób otwarty. Liczy się dokładność i szczerość udzielanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w przypadku osób planujących wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Określając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie w stanie w wystarczająco szybki sposób reagować na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy te oceniają również zdolność do oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu, widzenia steroskopowego oraz koncentracji uwagi. Wszystko to ma w wypadku operatorów obsługujących maszyny budowlane ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może wykonać wyłącznie psycholog, który posiada uprawnienia psychologa transportu, a do tego konieczne jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Trzeba pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Należy tego pilnować, inaczej można utracić prawo do pracy w danym zawodzie. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy pracownika, który nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]