Zdrowe kiszonki docenia się we wszystkich regionach świata

Zdrowe kiszonki docenia się we wszystkich regionach świata

Dowiedz się, gdzie zamówić kiszonkę, wejdź na artmankiszonki.pl.

Kiszonki z warzyw są tak mocno związane z polską kuchnią, że sądzimy, iż jest to typowo słowiański przysmak, rzadko wykorzystywany w innych regionach świata. Jednak kiszone przetwory z warzyw modne są nie tylko w Europie, ale również w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.

Kiszonki znane są ludzkości od tysięcy lat

Zgodnie z wiedzą historyków proces zabezpieczenia żywności poprzez ich przechowywanie w soli, w solance bądź w zlewie z octu, znany jest ludzkości od ponad 4 tysiące lat. Ta metoda najprawdopodobniej nie została odkryta w Europie, a w rejonie dawnej Mezopotamii. Pokarm, który poddaje się fermentacji mlekowej nie psuje się, ponieważ niska kwasowość zawiesiny, w której jest on zanurzony, powstrzymuje rozwój bakterii powodujących gnicie. Parę wieków wstecz była to świetna metoda, by przedłużyć okres przydatności do konsumpcji ryb, mięsa i warzyw niekiedy o kilka miesięcy. W rezultacie przyjął się obyczaj produkowania m.in. kiszonek z myślą o chłodnych miesiącach. Kiszone przetwory od początku swojego istnienia słyną z właściwości prozdrowotnych, co oczywiście potwierdziło się w badaniach. Charakteryzują się one np. sporą zawartością witaminy C, dlatego żeglarze statków, które zaopatrzone były w kiszonki, rzadziej cierpieli z powodu gnilca. Ciekawostką jest, że po polsku kwaszone przetwory z warzyw określa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza objętościowa dla zwierząt np z grochu bądź owsa.

W innych rejonach świata kwaszonki smakują odmiennie

Najbardziej znanym warzywem kwaszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni zasadniczo w większości zakątków świata, także w USA oraz w Kanadzie, gdzie ta kategoria przetworów z warzyw nie cieszy się szeroką popularnością. Lecz pickle są tam chyba niesłychanie lubianym składnikiem kanapek, hot-dogów i hamburgerów. W naszym kraju prócz ogórka, bardzo popularne są kiszona kapusta i buraki, których używa się do przyrządzania zup oraz surówek. Jednakże nie tylko te warzywa można kisić. W pozostałych krajach świata kisi się m.in. fasolkę szparagową, główki czosnku oraz owoce (przykładowo gruszki).

Solanka i ocet zmieniają smak oraz teksturę warzyw, nadając im kwasowość i chrupkość. Domowe kiszonki nie tylko warzywne, z biegiem lat stały się fundamentem lub ważnym dodatkiem do niezliczonej liczby dań regionalnych. Warto pamiętać, iż smak kiszonych przetworów różnić się w poszczególnych regionach świata, bowiem zależy on od dodatków do zalewy, które wykorzystuje się w procesie kwaszenia. W efekcie ogórek kiszony wedle tradycyjnej polskiej receptury, będzie smakował odmiennie niż ten wyprodukowany np. w USA.

Nasz adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]