W sklepach konopnych, obok szeroko wykorzystywanych olejków z CBD, można kupić także susz. Wielu klientom nazwa i wygląd tego wyrobu natychmiast kojarzy się z nielegalną substancją psychoaktywną. Jednak susz konopny dostępny w sprzedaży w naszym kraju, tak jak olejki, zawiera w głównej mierze kannabidiol, a nie THC (stężenie tej substancji – według obowiązujących regulacji – nie może wykraczać poza 0,2%).
Susz konopny – zezwolenia niezbędne do uprawy konopi włóknistych
Susz konopny powstaje z kwiatów oraz liści konopi, zaaprobowanych do oficjalnego obrotu. Do 2020 r. w naszym kraju zarejestrowanych zostało aż dziewięć rodzajów takich konopi siewnych (to między innymi konopie Białobrzeskie, Rajan czy konopie Wielkopolskie), a sama ich uprawa cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród rodzimych rolników, często stając się głównym źródłem ich dochodu.
W Polsce konopie włókniste hoduje się na potrzeby licznych gałęzi przemysłu, między innymi włókienniczego czy materiałów budowlanych, niemniej jednak podlega to urzędowej regulacji, co znaczy, że inwestor albo rolnik zamierzający rozpocząć ich wysiew musi wcześniej zdobyć stosowne zezwolenie z urzędu gminy lub miasta. Oprócz tego, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest jedynie po otrzymaniu zgody właściwego terytorialnie marszałka województwa. Atutem konopi siewnych jest to, że można uprawiać je na uprawach outdoorowych, jak i krytych, ale także i na łączących oba te światy uprawach szklarniowych (greenhouse).
Gdzie odszukać wiarygodne dane o suszu konopnym?
Dlaczego produkcja suszu konopnego staje się modna w Polsce? Kwiaty i liście konopi przemysłowych, z których wytwarza się susz konopny, zawierają nie tylko wiele kannabinoidów (CBG czy CBGV), ale także olejki eteryczne (jak przykładowo Linalol i Kariofinel), które nadają każdej ich odmianie mocno wyczuwalny, rozpoznawalny aromat. Terpeny obecne w kwiatach konopi włóknistych używane są w wielu produktach kosmetycznych i spożywczych.
Ogólnie sądzi się, iż kannabinoidy mają rozległy wpływ na samopoczucie człowieka, a za sprawą tego, że nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je posiada, można zastosować jako dodatek do terapii wspomagający walkę z stresem , bólem głowy, zapaleniem stawów bądź niektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak np. choroba Lou Gehriga. Niemało danych o oddziaływaniu, jak również dawkowaniu tych substancji, można znaleźć między innymi w artykułach naukowych dostępnych w bibliotece National Institutes of Health, tj. Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.