Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Więcej o obrączkach Kraków na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości małżonków ślub jest niezmiernie emocjonującym dniem w życiu. Sakrament ten wiąże Państwa Młodych na zawsze, a symbolem ich zaangażowania, uczucia i lojalności są obrączki ślubne.

Obrączki – cząstka obrzędu zaślubin od XIII wieku

Pierwotnie nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, w związku z tym ich dzieje są wspólne i sięgają kilkuset wieków przed naszą erą. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego podarowanie żonie pierścionka stało się elementem sakramentu zaślubin. Niewielu wie jednakże, iż panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele stuleci później. I chociaż uprzednio bywały sytuacje, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy gdy odjeżdżali na wojnę, aczkolwiek zwyczaj ten upowszechnił się szerzej w poprzednim stuleciu, a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, że w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo na Słowenii, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech albo w USA, wsuwa się je na lewą rękę, którędy podług tradycyjnych wierzeń biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i wybiera obrączki ślubne wspólnie, aczkolwiek zwyczaj rekomenduje, że kobieta nie powinna finansować ich zakupu, gdyż jest to obowiązek narzeczonego.

Współczesne obrączki

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej stonowaną estetyką. Przez wiele wieków wytwarzano je z różnych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak żelazo lub stal) uosabiające siłę miłości. Obecnie do ich sporządzenia stosuje się głównie złoto oraz platynę, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Owszem, są one też często inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najczęściej kupowane są ponadczasowe, proste złote pierścienie i delikatne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch rodzajów złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą też często usługę ich grawerowania. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu albo znaczący dla nowożeńców cytat.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]