Literatura kryminalna nie ma sobie równych w budowaniu przerażających klimatów

Literatura kryminalna nie ma sobie równych w budowaniu przerażających klimatów

Jeśli potrzebujesz kryminalnych książek, koniecznie wejdź na www.motyleksiazkowe.pl/68-kryminal-sensacja-thriller-horror.

Nie ukrywajmy, iż znacząca rzesza miłośników książek fascynuje się przerażającymi opowiadaniami. Niektórzy gustują w opowiadaniach z pogranicza horroru, pozostali lubią zagłębiać się w dalekie zakątki zawiłych umysłów psychopatycznych morderców czy bestialskich bandytów. W ogromie podcastów i platform streamingowych, na których dostępnych są setki produkcji przybliżających odbiorcom fikcyjne oraz prawdziwe historie, wciąż jedną z najprzyjemniejszych form ich doświadczenia pozostaje literatura kryminalna.

Książki kryminalne oraz thrillery – z jakiego powodu chcemy czuć strach?

Entuzjasta horrorów oraz kryminałów bez zastanowienia odpowie, iż idzie o błyskawiczny zastrzyk adrenaliny. Czytając lub oglądając straszne historie pragniemy przez kilka godzin pozwolić ponieść się głębokiemu odczuciu niepokoju, którego sporadycznie doświadcza się na co dzień. Dziś nie ma dla człowieka na świecie większych zagrożeń, a jeżeli już coś nas stresuje to na ogół utrata zatrudnienia, problemy zdrowotne albo niestabilność finansowa. Jeżeli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy sytuacji, w których nasze ciało wyzwala w znacznych ilościach adrenalinę, określaną jako hormon stresu i przetrwania. A właśnie poczucie strachu uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. To dlatego bajki Andersena czy braci Grimm mają na ogół tak straszny i okrutny charakter – w ten sposób bajki te uczyły dzieci o zagrożeniach otaczającego ich świata, pokazując im jednocześnie, iż to co dobre nie zawsze wygrywa.

Serialowe ekranizacje kryminalnych książek i thrillerów nie są tak dobre jak oryginał

XXI w. to czas szybkiej kultury. Odbiorcy, o ile wyłuskają na nią kilka godzin, szukają serialu limitowanego bądź filmu na wieczór, którego oglądanie zajmie maksymalnie parę godzin. Entuzjaści kryminałów i horrorów są właściwie rozpieszczani ilością produkcji tego typu, które dostępne są na mniej czy bardziej znanych platformach streamingowych. Co wymaga podkreślenia, często te seriale i filmy są oparte na głośnych książkach, ale jest im daleko do pierwowzoru i ich oglądanie nie przynosi takiej frajdy jak czytanie oryginału. Książkę, w szczególności opowieść thriller lub kryminalną, odbiera się w odmienny sposób aniżeli serial fabularny – spokojniej, czyli z większą uwagą. W książce każdy opis, dialog bądź postać (nawet ta czwartego planu) ma wpływ na budowanie klimatu snutej historii. Napięcie wyzwalany jest u odbiorcy zwykle powoli, lecz umożliwia to precyzyjniejszą analizę opisanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeżeli wobec tego masz czas i uwielbiasz czytać, daj się ponieść horrorom, książkom kryminalnym oraz thrillerom.

Nasz adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa