Łańcuchy na koła – kiedy zakładać?

Łańcuchy na koła – kiedy zakładać?

Chcesz nabyć łańcuchy na koła? Koniecznie odwiedź tę stronę

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Niemczech i Hiszpanii). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła można nabyć?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, osobowych, terenowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się także przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi oraz motywem zaplotu. Rozmaite są też materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują przede wszystkim stal manganową bądź tytanową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. By się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy unikać przekraczania prędkości 50 km/h, poruszania się po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też koniecznie sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]