Kolorowa roleta ożywi każde wnętrze

Kolorowa roleta ożywi każde wnętrze

Przeszukując asortyment sklepów z roletami, szybko zobaczysz, że sprzedawane są w kilkunastu wersjach kolorystycznych. Na jaki kolor postawić? Istnieje kilka reguł, wartych poznania przed zakupem nowej osłony na okna. Skorzystaj z naszej wiedzy i dobierz dla siebie roletę w idealnym kolorze!

Jaki kolor rolet kupić?

W przedmiocie kolorów rolet występują trzy główne trendy: minimalizm, dopełnienie i kontrast. Minimalizm jest dedykowany fanom prostych, czystych wnętrz, z niewielką ilością ozdobnych bibelotów i dodatków. Należysz do tej grupy? Wybierz rolety w kolorze écru, beżowym, szarym albo piaskowym. Neutralne kolory nie będą się odznaczać, a rolety stanowić będą tło dla innych dodatków w pomieszczeniu. Następny nurt to potęga kontrastu. Dla podstawowych kolorów: niebieskiego, czerwonego i żółtego kontrastem będą odpowiednio: pomarańczowy, zielony i fioletowy. Jeżeli posiadasz ściany albo meble w niebieskim kolorze, to przeciwstawny im będzie najmocniej element – przykładowo rolety – w barwie pomarańczowej. Trzeci nurt to dopełnienie. Kolorystykę rolety dobierz do głównej dla tego pomieszczenia barwy. Aranżujesz pokój w odcieniach zieleni? Wybierz więc rolety w takim kolorze.

Czy barwy rolet mają wpływ na samopoczucie?

Według najbardziej ogólnej reguły oddziaływania barw na samopoczucie człowieka, kolory zimne uspokajają, a ciepłe rozbudzają. Intensywny żółty pobudzi nasze twórcze myślenie – użyj tej barwy w swoim gabinecie albo pokoju dziecięcym. Zielony kolor to odpowiednik harmonii i odpoczynku – zda egzamin w salonie i tam, gdzie się relaksujesz. Wprost stworzony do sypialni jest uspokajający kolor niebieski. Lubisz czerwień? Unikaj jej na sporych powierzchniach, bo może wywołać agresję oraz eskalować napięcia i nerwowe sytuacje. Używaj jej tylko w niewielkich dekorach – roleta w tej barwie, ozdobne poduszki czy plakat na ścianie zupełnie wystarczą, żeby ożywić pokój.