Więcej szczegółów o holderze na monety.
Miłośnicy monet mogą wybierać spośród szeregu różnych sposobów zabezpieczenia swoich wartościowych zbiorów. Często wybieranym są holdery na monety – to całkiem tanie, praktyczne osłonki z tektury, których plusy zaprezentujemy w tym artykule.
Holdery na monety – tak cienkie, że wsadzisz w kieszonki klasera
Tekturowe holdery znane są numizmatykom od dziesięcioleci i mimo szerokiej dostępności kapsli na monety plastiku, nadal nie zostały wyrugowane z rynku. Jak to się stało? Holdery na monety nie kosztują wiele. Paczka 10 sztuk holderów uznanej firmy Leuchtturm kupimy już za niecałe 3 zł, podczas gdy taka sama liczba kapsli to zwykle trzy-, czterokrotnie wyższy koszt. Drugim atutem holderów są ich rozmiary – wszystkie holdery z zewnątrz mają ten sam rozmiar (5 centymetrów x 5 centymetrów), różnią się natomiast średnicą okienka, przez które widać monetę. Tym same zewnętrzne wymiary holderów umożliwiają przechowywanie w jednym pudełku numizmatów różnej wielkości bez stresu, iż będą one się w nim niekontrolowanie przesuwać. Papierowe holdery na monety po złożeniu są też tak cienkie, iż bez problemu można je wsadzić w przegródki klasera. Dodatkowo pasjonaci monet cenią sobie to, iż można napisać bezpośrednio na holderze najważniejsze informacje o numizmacie – przecież to zwykły papier! W ofercie sklepów numizmatycznych dostępne są zarówno holdery w białym kolorze, jak i rzadziej spotykane holdery w eleganckim czarnym kolorze.
Samoprzylepne holdery na monety i te zamykane zszywkami lub taśmą klejącą – które są lepiej zabezpieczają?
Przechowywanie numizmatów w holderach zabezpiecza je przed oddziaływaniem przeróżnych niekorzystnych czynników, przede wszystkim przed wpływem powietrza, ale też przed ewentualnym zadrapaniem. Warto widzieć, że holdery samoprzylepne zamykają monetę dokładnie z każdej strony, bowiem całkowicie blokują dostęp powietrza, stąd lepiej chronią wartościowe numizmaty przed czernieniem aniżeli kopertki, które zamyka się za pomocą taśmy klejącej albo zszywek. Holdery dobrej jakości wytwarzane są z materiałów nie reagujących ze stopami, z których wykonane są monety. Asortyment holderów jest współcześnie tak obszerny, iż można zamówić holder pasujący zasadniczo do każdego numizmatu o średnicy w przedziale między 17 a 40 mm. Numizmatycy, żeby uprościć sobie wsuwanie holdera z monetą do kieszonki klasera albo do pudełka zazwyczaj odcinają kilka milimetrów tekturki z dolnych rogów.
Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]