Biokominek – zamontujesz go wszędzie

Biokominek – zamontujesz go wszędzie

Często widzimy w wyobraźni tę scenę – szczęśliwi ludzie z kubkiem gorącego kakao w ręku grzeją się przy płomieniach kominka. Szczególnie w zimowe miesiące mieszkańcy blokowisk zazdroszczą możliwości montażu kominka osobom, które dysponują własnym domem jednorodzinnym. To prawda, że tradycyjnego kominka nie zamontujemy w mieszkaniu, jakkolwiek możemy zaopatrzyć się w biokominek!

Eko kominek – jego typy i największe zalety

Biokominek, znany też jako eko kominek, cechuje się tym, że da się go założyć w praktycznie każdym pomieszczeniu. Nie potrzebuje on stworzenia oddzielnej wentylacji, kluczowe jest natomiast, by powierzchnia w którym będzie ustawiony biokominek wyróżniała się niczym niezakłóconą cyrkulację powietrza. Zabroniona jest jego instalacja w pomieszczeniach całkowicie szczelnych. Ogromnym walorem biokominka jest jego prosta budowa (to wręcz zaledwie obudowa i palenisko) oraz względnie niski ciężar. Z reguły wykonuje się go ze stali nierdzewnej, jakkolwiek można spotkać również modele z obudową z kamienia bądź szklaną. Niektóre biokominki są mobilne, co pozwala na ich dowolne przenoszenie, przykładowo wtedy kiedy zapragniemy zmienić wystrój wnętrza. W kilku minionych latach moda na biokominki tak mocno rozwinęła tę linię produktów, że w tej chwili bardzo łatwo znaleźć jakiś jego wariant do każdego stylu pomieszczenia. W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy modele biokominków narożnych, wolnostojących czy wiszących. Produkowane są warianty biokominków z szybą lub bez, jak również biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do trzymania w ogrodzie, na tarasie, werandzie, w altanach czy też na balkonie, które można użyć również jako ozdobę ogródka restauracji czy hotelu.

Biokominek nie generuje związków toksycznych

W biokominkach nie pali się ani węglem ani drewnem, dzięki czemu nie generuje się dym. W czasie spalania bioetanolu będącego paliwem, którego się tu używa, tworzy się tylko dwutlenek węgla (stąd wspomniany wcześniej wymóg zagwarantowania odpowiedniego obiegu powietrza w pomieszczeniu) i para wodna. Charakterystyczną cechą paliwa ciekłego jest także to, że po skończeniu cyklu ogrzewania nie czyścić paleniska z popiołu ani z sadzy. Zanieczyszczenia nie osiadają zatem na meblach czy sprzętach domowych, gdyż biopaliwo wypala się praktycznie całkowicie. Biokominki są przyjazne dla środowiska – palenie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków szkodliwych. Wadą dla poniektórych jest to, iż biokominki dają mniej ciepła niż standardowe paleniska, jednakże ich atuty, przede wszystkim możliwość korzystania z nich w mieszkaniu oraz wysokie walory estetyczne, są silnym argumentem za ich zakupem.