Aby znaleźć idealne oświetlenie do każdego pomieszczenia w domu, należy kierować się osobistymi preferencjami i potrzebami w zakresie jasności. Wobec różnorodności dostępnych na rynku trudno jest podjąć decyzję. Jednak nowoczesnym rozwiązaniem jest oświetlenie LED. Użytkownik może wybrać temperaturę barwową, moc i natężenie strumienia świetlnego w zależności od swoich potrzeb. Dzięki odpowiedniemu podejściu do wyboru technologii oświetleniowej można zaoszczędzić pieniądze i dopasować do wnętrza każdy rodzaj urządzenia.
Zalety lamp LED
Oprawy high bay LED mają szereg zalet, które czynią je korzystniejszymi od żarówek żarnikowych:
- Możliwość regulacji jasności i temperatury barwowej.
- Długa żywotność. Żarówka nie będzie się przepalać.
- Bezpieczeństwo. Oprawy LED nie są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego i środowiska.
- Szeroki zakres napięć roboczych. Przy minimalnym natężeniu prądu oprawa będzie świecić słabiej, ale nadal będzie działać.
- Minimalne straty energii.
- Diody LED nie powodują hałasu.
- Lampy LED nie przyciągają owadów, ponieważ nie emitują promieniowania UV.
- Brak specjalnych warunków usuwania.
- Nie powoduje zmęczenia wzroku, ponieważ nie migocze.
- Dlaczego oprawy przemysłowe led są tak wydajne?
Ta lista zalet sprawia, że oświetlenie LED nadaje się do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Skutecznie oświetlają pomieszczenia mieszkalne i biurowe, sprawdzają się nawet na zewnątrz.
Oświetlenie LED można wybierać pod względem jasności, kontrastu, zużycia energii i korektora kolorów. Diody LED mogą pracować w niskich temperaturach i przy dużej wilgotności, więc można nawet znaleźć wariant przeznaczony na ulicę.
Diody LED nie przepalają się. Czas pracy wynosi 30 000 godzin lub więcej. Takiej trwałości mogą pozazdrościć żarówki i świetlówki. Dzięki minimalnemu zużyciu energii oświetlenie LED jest rozwiązaniem praktycznym i ekonomicznym.
Kryteria wyboru lampy LED?
Żarówki LED należy wybierać w zależności od budżetu, właściwości technicznych i osobistych preferencji. Głównym parametrem jest moc. Im wyższa moc lampy, tym jaśniejsze będzie światło w pomieszczeniu. Jednak wraz ze wzrostem wartości rośnie też zużycie energii.
- Szacuje się, że żarówka LED zużywa średnio 10 razy mniej energii niż żarówka żarnikowa. Jednak porównując jakość oświetlenia, można zauważyć, że ta formuła się nie sprawdza. Żarówka LED ma mniejszą jasność ze względu na kolor żarówki.
- Niektóre lampy nadają się do inteligentnego domu — ich jasnością można sterować za pomocą aplikacji na smartfonie. Koszt takiego rozwiązania będzie wyższy niż w przypadku standardowej żarówki LED.
- Przy zakupie należy zwrócić uwagę na maksymalny czas pracy urządzenia. Parametr ten jest podany na opakowaniu produktu. Standardowa wartość dla takich opraw wynosi 30 tys. godzin.
- Poszczególne typy diod LED różnią się temperaturą barwową. Są one dostępne w kolorach ciepłej, neutralnej i chłodnej bieli.
- Wybierając lampę do wilgotnych pomieszczeń lub na zewnątrz, należy zwrócić uwagę na stopień ochrony przed kurzem i wilgocią. Zbadaj opakowanie. Producent umieszcza na niej specjalny indeks (IP**). Pierwsza cyfra na lampce oznacza stopień ochrony przed kurzem, a druga — przed wilgocią. Do użytku w łazience należy kupować produkty o stopniu ochrony przed wilgocią wynoszącym co najmniej 4.
- Ważnym parametrem lampy LED jest współczynnik oddawania barw. Ta cecha wpływa na cenę lampy LED. Im wyższy jest współczynnik oddawania barw lampy, tym jest ona droższa. Ten parametr określa jakość odwzorowania kolorów, która jest bezpośrednio związana z poziomem oświetlenia.