Food pairing – dla miłośników kulinarnych wrażeń

Food pairing – dla miłośników kulinarnych wrażeń

Tutaj odnajdziesz szczegółowe informacje dotyczące food pairing

Co prawda jesteśmy przyzwyczajeni do szablonowych kombinacji aromatów, nie oznacza to, iż zestawianie ze sobą potraw, które na pierwszy rzut oka całkiem się wykluczają, nie może przynieść intrygujących i, co najistotniejsze, smakowitych wyników. Przekonujemy się o tym coraz częściej. Silne oddziaływanie na nasz smak miało naturalnie możliwość kupna nieosiągalnych dotychczas w naszym kraju artykułów, a także otwarcie się na obce zwyczaje kulinarne. Dzięki temu choćby zestawienie egzotycznych owoców z mięsem rzadko już dziwi. Osoby, które rozsmakowały się w tych niebanalnych fuzjach smakowych nierzadko zaczynają własne eksperymenty i na własną rękę szukają jeszcze bardziej nietuzinkowych zestawień. By te aczkolwiek dały pozytywne skutki, należy wcześniej zaopatrzyć się w kulinarną wiedzę.

Food pairing – umiejętność mieszania ze sobą smaków

Chcąc, żeby nasze kulinarne przygody faktycznie okazały się przyczyną uniesień oraz pozwalały odkryć nowe smakowe przyjemności, powinno się postępować zgodnie z zasadami obowiązującymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, oczywiście, są zaledwie wskazówkami, o których powinno się pamiętać, aby aromaty łączyły się w nietuzinkową, lecz harmonijną całość. Dobrze uczynimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tym mianem określa się sztukę łączenia ze sobą smaków, które w ogólnym mniemaniu uchodzą za całkiem ze sobą niewspółgrające. Wszelkie wytyczne food pairingu są jednak gruntownie przemyślane i poparte głęboką wiedzą z obszaru biochemii, dotyczącą głównie zawartości konkretnych składników w stosowanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o posiłkach, ale także o napojach (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing polega na instynkcie i sporej fantazji

Do eksperymentów z food pairingiem konieczne są wyczucie oraz spora fantazja, jednakże to nie one okazują się kluczowe. O wiele bardziej jest istotna znajomość zawartości konkretnych substancji w ingredientach potraw oraz tego, jak reagują one z pozostałymi składnikami. W związku z tym rozsądnym posunięciem będzie uczestnictwo w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez profesjonalnego szefa kuchni – przede wszystkim dlatego, że przekazanie niezbędnej wiedzy trwa z reguły kilka godzin.

Nasz adres:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]