Pielęgnacja boisk sportowych – najważniejsze zabiegi

Pielęgnacja boisk sportowych – najważniejsze zabiegi

Prawidłowo założone boisko, posiadające odpowiednie podłoże oraz doskonałą murawę, nie tylko świetnie wygląda, ale przede wszystkim doskonale spełnia swoją rolę w czasie rozgrywania meczów. Naturalnym jednak jest, iż płyty boisk sportowych w wyniku korzystania z nich ulegają zużyciu, a zatem ich stan się pogarsza, więc konieczne jest wykonywanie działań, które określa się jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, niezależnie od tego, jakie ma rodzaj trawy, warunki wodno-terenowe czy też odczyn gleby, potrzebuje troskliwej, odpowiedniej i bardzo regularnej pielęgnacji. Najrozsądniej będzie zlecić to profesjonalistom, którzy posiadają ogromną wiedzę na temat pielęgnacji boisk sportowych, a ponadto dysponującym niezbędnymi do tego maszynami.

Profesjonalna pielęgnacja boisk sportowych

Najważniejszy element każdego boiska, czyli murawa sportowa, wysiewana jest z zastosowaniem odpowiednich mieszanek nasion traw, co gwarantuje jej wytrzymałość na szkodliwe warunki pogodowe, a także na uszkodzenia mechaniczne będące nieodzowną konsekwencją jej użytkowania. Murawę można także zasilać nawozami, jednakże wszystko to nie wystarczy, niezbędne jest wykonywanie zabiegów takich jak aeracja, piaskowanie, wertykulacja, walcowanie, dosiew trawy, włókowanie czy wymiana trawnika. Nazwy te pewnie mało mówią amatorom, lepiej zatem pielęgnację boiska powierzyć profesjonalistom, gdyż tylko odpowiednio wypielęgnowana trawa zapewnia warunki niezbędne do rozgrywania meczów, a zaniedbywanie pielęgnacji szybko skutkuje degradacją boiska.

Elementy pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najważniejszych punktów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest zapewnienie trawie odpowiedniego poziomu wilgotności, ale murawa wymaga dużo więcej zabiegów, na przykład aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby za pomocą specjalnych maszyn. Piaskowanie chroni przed zbijaniem się gleby i powoduje mocniejszy rozrost korzeni trawy. Wertykulacja, czyli zabieg opierający się na nacinaniu darni, zwiększa przepuszczalność gleby oraz zwiększa elastyczność trawnika, co poprawia komfort jego użytkowania. Wymagane na wiosnę walcowanie powoduje, że korzenie trawy stają się lepiej odżywione, natomiast włókowanie, czyli szczotkowanie, zbiera uschnięte fragmenty murawy. W przypadku pojawiania się ubytków w trawniku konieczne jest uzupełnianie ich trawą z rolki lub poprzez dosiewanie. Nie wolno również zapominać o regularnym wykaszaniu trawy – w odpowiednim momencie i na właściwą długość. Wszystkie te czynności wymagają umiejętności, właściwych urządzeń, a także wiedzy, kiedy je stosować. Właściwie pielęgnować boisko mogą więc wyłącznie profesjonaliści.