Krótki poradnik o optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Krótki poradnik o optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Powszechność urządzeń przenośnych sprawia, że webmasterzy z większą ochotą tworzą mobilne wersje stron. Jest to bardzo istotne z powodu coraz większego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń mobilnych. Zasada jest prosta: jeśli chcesz mieć wielu użytkowników musisz zapewnić im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Dlatego właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Podstawowe zasady optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Są czynniki, o których musimy pamiętać, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować podejście „mobile friendly”, która wpływa na to, czy nasza strona jest przyjazna dla użytkowników urządzeń mobilnych, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona otwierała się właściwie na różnych urządzeniach. Warto też zapewnić szybkie wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież na szybkim dostępie do informacji. Następnym oczywistym, ale bardzo ważnym elementem, jest przejrzystość. Projektując stronę z myślą o urządzeniach mobilnych powinniśmy zadbać o odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest również korzystanie z informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla notyfikacje o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – skorzystaj z Responsive Web Design

Zastosowanie powyższych z pewnością przełoży się na zwiększenie ruchu na optymalizowanej stronie. Osiągnąć to można na kilka sposobów. Możemy zastosować na swojej stronie podejście RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych sytuacjach nie możemy zapewnić zupełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń mobilnych. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga wykorzystania innego adresu URL. Jeżeli nasza strona zaprojektowana jest na CMS-ie, można po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które zapewnią responsywność strony. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach obowiązkowy punkt w projektowaniu stron.