Podstawowe informacje o systemie bankowy SWIFT

Podstawowe informacje o systemie  bankowy SWIFT

Po więcej szczegółów o systemie bankowym SWIFT skieruj się w to miejsce.

Mimo, iż w zasadzie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, masa osób po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji względem Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych ubiegłego wieku i stanowi jeden z fundamentów wydajnego działania międzynarodowego rynku finansów.

System SWIFT używają nie tylko banki

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością o wiele bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to popularny, jednak nie jedyny stosowany aktualnie system tego rodzaju. Oprócz niego przykładowo w Naszym kraju funkcjonują też z systemów: SORBNET, Elixir i SEPA.Na świecie funkcjonują też różnorodne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na obszarze konkretnego państwa.

Co jest w związku z tym najważniejszą zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Obejmuje on praktycznie wszystkie kraje świata i stosują go nie tylko banki, których liczba obecnie przekroczyła już 10 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i masa pozostałych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się też przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie szybko odszukać taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC znanych banków, działających w Naszym kraju.

– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]