Na https://bit.ly/3AJYbgC odnajdziesz więcej szczegółów o kursie franka.
O franku szwajcarskim większość Polaków nie wie zbyt dużo, w zasadzie raptem to, że to waluta, w której tysiące naszych rodaków wzięło kilka lat wstecz kredyty, które teraz trudno im spłacić. Tymczasem historia franka jest całkiem ciekawa.
Pieniądz znany ze swojej niezwykłej stabilności – frank szwajcarski
Jak powszechnie wiadomo, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, jednakże jest to także środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak euro, dolar amerykański i jen, frank szwajcarski jest zaliczany do najważniejszych walut we współczesnym świecie. Lecz nie była to pierwotna waluta, która została wprowadzona do obiegu na obszarze Szwajcarii. Frank w praktyce pojawił się zaledwie w połowie XIX wieku i zastąpił kilka miejscowe waluty, które uprzednio były stosowane w różnych kantonach. Przez ostatnie dekady swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej zdumiewającej stabilności, unikając między innymi sporym zawirowaniom w okresach kryzysów gospodarczych i politycznych, jakich doświadczyliśmy w XX i XXI wieku. Co ciekawe, frank szwajcarski uważany jest za jedną z najładniejszych walut na świecie. Jego banknoty emitowane od połowy 90-tych charakteryzują się zdumiewającą kolorystyką i niecodzienną wertykalną orientacją grafiki. Na frankach można podziwiać osobistości z obszaru kultury (np. Jacoba Burckhardta, Le Corbusiera czy Alberto Giacomettiego), a nie jak najczęściej bywa – wizerunki wojskowych, królów czy działaczy politycznych. Z kolei tematem nowej, dziewiątej już serii banknotów są nauka, kula ziemska oraz natura.
Kurs franka – takie informacje poznasz na stronie kantoru
Frank szwajcarski nadal cieszy się sporym popytem wśród inwestorów, jednak jego kurs monitorują także uważnie osoby z nieuregulowanymi zobowiązaniami w tej walucie. Żeby poznać bieżący kurs franka szwajcarskiego, należy odwiedzać na stronę kantoru internetowego, gdzie notowania franka uaktualniane są w odstępach kilkusekundowych. Tu można również przeanalizować fluktuacje wartości waluty w wybranym roku. Jest to funkcja przydatna dla frankowiczów oczekujących na korzystny moment, by zlecić wymianę złotówek na franki przed uregulowaniem kolejnej części zadłużenia, jak również dla inwestorów planujących swoje dalsze działania.