Krajowy System e-Faktur – większe bezpieczeństwo rozliczeń

Krajowy System e-Faktur – większe bezpieczeństwo rozliczeń

Solidna porcja wiedzy o fakturze ustrukturyzowanej. Sprawdź koniecznie!

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednakże finalnie właścicielom firm na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla księgowych

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie sformułowaną strukturę informacji zapisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML generalnie niewiele mówi osobie, która nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, natomiast dla przystosowanej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur ten dokument jest całkowicie zrozumiały. Dzięki temu, iż faktury mają ujednolicony format obojętnie jakiego oprogramowania do księgowości użyją obie strony transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane jednakowo. Jest to ważna zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które do tej pory notorycznie spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez programy księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF bądź zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kategorycznie eliminują możliwość błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność gospodarczą wiele na tym zyskują

Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić i odebrać fakturę ustrukturyzowaną za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm m.in. nie są zobowiązani przekazywać pliku JPK_FA, wcześniej otrzymają zwrot podatku VAT, a także zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, iż nie zgubią faktury (KSeF zachowuje informacje o dokumentach przez 10 lat). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem lepiej zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego oraz od towarów i usług. Watro podkreślić, że konieczność stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z zewnętrznej aplikacji księgowej, ale należy dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]