Martwica, złamanie zęba, zapalenie miazgi, zaawansowana próchnica czy też konieczność przygotowania korzenia do protezownia – te stany łączy fakt, że zwykle w ich przypadku sięga się po leczenie kanałowe. Chociaż zabieg ten u niektórych pacjentów wywołuje dreszcze, w rzeczywistości nie należy się bać tego rodzaju terapii. Obecnie stomatologia posługuje się nowoczesnym wyposażeniem i efektywnymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie także sporych ubytków nie będzie skutkowało odczuwaniem bólu.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Inicjujący etap leczenia kanałowego to otworzenie kanałów zęba i usunięcie z niego zmienionej chorobowo miazgi. Składa się ona z nerwu oraz naczyń krwionośnych, zatem podczas leczenia kanałowego konieczne jest zastosowanie skutecznego środka znieczulającego. W następnej kolejności przeprowadza się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszystkich chorobotwórczych bakterii. Na koniec wypełnia się kanał zęba cementem szkło-jonomerowym, ceramiką, materiałem kompozytowym lub metalem szlachetnym.
Wybierz dobrego dentystę do przeprowadzenia leczenia kanałowego?
Endodoncja, bo tak brzmi medyczna nazwa leczenia kanałowego, to jeden z bardziej złożonych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym. Powinno się zatem wybrać dobrego specjalistę, który go wykona. Gwarancją tego, że leczenie będzie skuteczne są możliwości, jakie daje nam endodoncja mikroskopowa. Metoda ta polega na wsunięciu w kanał miniaturowego mikroskopu przekazującego obraz do monitora. Umożliwia to lekarzowi precyzyjne oczyszczenie, a następnie szczelne wypełnienie kanału, co spowoduje, że kolejne zabiegi nie będą już konieczne.