Modelowanie rogówki laserem – o metodach korekcji wad wzroku

Modelowanie rogówki laserem – o metodach korekcji wad wzroku

Zobacz więcej informacji o zabiegu femtoLasik na https://tinyurl.com/y6e883ef.

Laserowa korekcja wzroku to aktualnie najbardziej popularna forma korekty dalekowzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu oraz presbiopii, jednak mało pacjentów wie, że zabiegi te są wykonywane przy użyciu różnych technik.

Atuty zabiegu FemtoLASIK – szybki powrót do codziennych obowiązków

Zabieg FemtoLASIK (nazywany także All-Laser-LASIK) to całkiem bezpieczna, nie wywołująca bólu i bezinwazyjna technika korekty takich wad jak astygmatyzm (do 6 dioptrii), dalekowzroczność (do +4 dioptrii), miopia (do -10 dioptrii) i u niektórych pacjentów presbiopia. Sam zabieg nie jest długi – wykwalifikowany lekarz optometrysta potrafi zrealizować go w nieco ponad piętnaście minut. Plusem tej metody jest to, iż pacjentom niesłychanie szybko wraca ostrość wzroku – zasadniczo w ciągu doby od zabiegu może podjąć na nowo swoje normalne czynności. Zabieg podzielony jest na 2 etapy i w przeciwieństwie do tradycyjnej metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się za pomocą skalpela. W trakcie zabiegu FemtoLASIK w pierwszej kolejności za pomocą lasera femtosekundowego oddziela się płatek rogówki o grubości ok 0,1 milimetra, a w kolejnej fazie ma miejsce formowanie rogówki laserem excimerowym.

FemtoLASIK Topoguided jest z kolei pewnym wariantem metody FemtoLASIK, gdzie praca lasera excimerowego jest indywidualna dla każdego pacjenta. Przed zainicjowaniem zabiegu wykonuje się mapę rogówki i na jej podstawie rozplanowuje się kolejne ruchy wiązki lasera. Ten rodzaj zabiegu wykonuje się u pacjentów z astygmatyzmem i nadwzrocznością, których rogówka charakteryzuje się nieszablonowym kształtem.

Metody EBK oraz LASEK

Nie tak popularne sposoby korekcji wad wzroku to przykładowo:
EBK, w którym po znieczuleniu oka z rogówki usuwa się nabłonek (odbudowuje się on potem naturalnie), a w następnym kroku formuje się rogówkę z użyciem lasera excimerowego. EBK zwana jest zabiegiem powierzchniowym, jako że nie dochodzi do ingerencji w głębokie warstwy rogówki. Zabieg ten można jednakże zastosować tylko do korekcji nieznacznych wad wzroku.
LASEK – wykonywany jest u pacjentów, u których z rozmaitych powodów nie można zastosować zabiegu FemtoLASIK. W metodzie LASEK płat nabłonka rogówki zdejmowany jest alkoholem, a nie laserem.

Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]