Leczenie stożka rogówki – pozbądź się tej wady wzroku

Leczenie stożka rogówki – pozbądź się tej wady wzroku

Więcej informacji o leczeniu stożka rogówki Kraków uzyskasz w tym miejscu.

Keratoconus, czyli stożek rogówki, to przypadłość, która niesłychanie ogranicza normalną aktywność – obniża jakość widzenia, a jednocześnie może być powodem innych chorób oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne potrafią jednak poradzić sobie z tym problemem. Jak więc powinno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Stożek rogówki ujawnia się już w trzydziestym roku życia

Rogówka to transparentny element oka, który silnie ogniskuje promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i posiada wiele nocyceptorów, jest jednakże słabo ukrwiona. W okolicy drugiej i trzeciej dekady życia może ulec zniekształceniu polegającemu na ścieńczeniu oraz uwypukleniu w centralnej części. Jest to spowodowane osłabieniem tkanki, która prawdopodobnie ulega działaniu rodników. Stożek rogówki wywołuje niezborność oraz krótkowzroczność, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie słoneczne. Chorzy uskarżają się też na podrażnienie oczu, czasem występuje również widzenie podwójne. Stożek rogówki nierzadko współistnieje z pozostałymi wadami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie dzisiaj osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie wada jest prostowana za pomocą szkieł korekcyjnych albo soczewek kontaktowych, po pewnym czasie natomiast niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – zabiegi Topoguided oraz cross linking

Korektę stożka rogówki prowadzi się za pomocą wielu technik. Aktualnie najefektywniejszym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli zabieg Topoguided. Najlepsze rezultaty zapewniają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie krótkowzroczności lub niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po jakimś czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkowicie wyeliminuje wadę wzroku.

Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]