Jakie objawy są wskazaniem do wizyty u urologa?

Jakie objawy są wskazaniem do wizyty u urologa?

Więcej w temacie urologii w Krakowie na https://bit.ly/3tyw6FN.

U szeregu pacjentów konsultacja z urologiem powoduje zakłopotanie. Problemy zdrowotne, jakie bada urologia, uważane są jako niezwykle krępujące, co skutkuje tym, że pacjenci, którzy dostrzegli u siebie pewne objawy choroby, nierzadko odwlekają o kilka tygodni wizytę u lekarza specjalisty. Tymczasem może to skutkować daleko idącymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Masz problemy z nietrzymaniem moczu? Zapisz się do urologa!

Zadaniem urologii jest diagnostyka oraz leczenie rozpoznaniem oraz leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają chociażby za produkcję hormonów czy usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu protein. Na choroby układu moczowego może wskazywać sporo różnych objawów, które nagminnie są ignorowane przez chorych z nadzieją, iż same miną. Na które w związku z tym symptomy należy zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym umówieniem się na wizytę do urologa? Są to przede wszystkim wszelakie zmiany dotyczące moczu, czyli jego spienienie, ciemne zabarwienie czy pojawienie się w nim krwi lub ropy, ale także ból bądź pieczenie przy oddawaniu moczu, przerywany strumień, nie kontrolowanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy mogą być także mniej ewidentne, przykładowo ból podbrzusza bądź pleców, nadciśnienie tętnicze i obrzęk stóp. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, zatem mężczyźni winni udać się do niego jeśli doświadczają problemów związanych ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu), podtrzymaniem wzwodu czy gdy spostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu bądź jądrach. Wypada przy okazji odnotować, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie zgłaszać się na kontrolne badanie prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje urolog?

Pacjenci często zapisują się do gabinetu urologa w celu otrzymania porady odnośnie wazektomii, wykonania cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu) oraz leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek czy też stulejki. Lekarze urolodzy na co dzień przeprowadzają również mnóstwo skomplikowanych zabiegów, jak np. przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego, plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego i nefrektomia (a więc usunięcie nerki).

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]