Uzupełnij swoją wiedzę o likwidacji blizn na rogówce.
Oko to wrażliwa część ciała i błyskawicznie może ulec uszkodzeniu. W rezultacie różnorodnych zapaleń i urazów mechanicznych na powierzchni rogówki nierzadko pojawiają się blizny, które w bardziej lub mniej wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówki można jednak zlikwidować, korzystając z laserowej korekty wzroku.
Blizny rogówki – jakie wywołują skutki?
Rogówka jest zewnętrzną, wypukłą warstwą gałki ocznej, która je chroni, a w tym samym czasie kontroluje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, jak również niezwykle sprężysta i mimo że na ogół niewielkie jej otarcia goją się same, w wielu przypadkach pojawiają się zbliznowacenia, m.in. w następstwie naszej nieuwagi. Co przyczynia się do tworzenia się blizn na rogówce? Mogą być one przede wszystkim efektem przedostania się do oka ciała obcego, przeróżnych chorób (np. półpaśca) albo urazów jak skaleczenia, zadrapania i oparzenia. Lecz blizny rogówkowe mogą powstać też w konsekwencji niedbałego nakładania soczewek kontaktowych. Poza wyczuwalnym pogorszeniem się widzenia, o występowaniu blizn na rogówce świadczy wiele innych symptomów, takich jak np. nadwrażliwość na światło, uczucie swędzenia gałki ocznej i nabrzmiewanie powiek, dlatego jeśli ich doświadczasz radzimy bezzwłocznie pomyśleć o wizycie u okulisty. W trakcie wieloaspektowego badania sprawdzi on umiejscowienie, głębokość oraz rozmiar blizn, a także poinformuje o możliwości ich leczenia.
Likwidacja blizn na rogówce – kilkuminutowy zabieg z zastosowaniem wiązki lasera
Najpopularniejszą aktualnie procedurą usuwania blizn na rogówce jest PTK – zabieg wykonywany w sporym odsetku klinik, specjalizujących się w laserowej korekcji wad wzroku. Metoda PTK pozwala na eliminację zarówno blizn w centralnej, jak i peryferyjnej części rogówki. PTK wykorzystuje się również do leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się poprzez odparowanie za pomocą wiązki lasera wierzchniej warstwy tkanki rogówki. Przed przystąpieniem do tego zaledwie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba stosowania pełnej anestezji, wystarczy miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się środkiem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez okres kilku tygodni trzeba nie przemęczać oka, słuchać się ściśle zaleceń lekarskich i terminowo pojawiać się na kontroli zgodnie z harmonogramem.
Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]