Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli takie metody leczenia okazują się nieskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi strasznie, to dzisiejsza medycyna dysponuje środkami i technologiami, które powodują, iż nawet wyjątkowo złożone zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg stomatolog?

Do zabiegów często wykonywanych przez dentystę chirurga należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, jeśli zęby są w złym stanie – głównie na skutek często powracających stanów zapalnych albo postępującej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do dentysty chirurga trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Obecnie jakkolwiek dostępne są środki, kompletnie eliminujące niemiłe doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.