Zalety cegły klinkieru na elewacje

Zalety cegły klinkieru na elewacje

Klinkier to rodzaj dekoracyjnej cegły, którą można użyć zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Czym się wyróżnia i dlaczego jest obecnie tak szeroko stosowana w pracach wykończeniowych?

Klinkier – cegła ozdobna ceniona w budownictwie

Klinkier to nic innego jak wypalane w wysokich temperaturach płytki ceglane, które charakteryzują się dużą wytrzymałością na zawilgocenie oraz uszkodzenia mechaniczne. Płytki z cegły od dziesięcioleci znajdują zastosowanie jako element wykończeniowy domów oraz mieszkań – mogą być użyte m.in. jako cegła na komin lub wewnętrzne płytki elewacyjne. Klinkier jest stosowany także na podokienniki, naroża, cokoły oraz inne elementy budynków i świetnie pasuje zarówno do budynków wzniesionych w klasycznej, jak i nowoczesnej stylistyce.
Elewacja klinkierowa prezentuje się bardzo estetycznie i jest odporna na negatywne czynniki zewnętrzne – śnieg, niską temperaturę, deszcz czy promieniowanie słoneczne. Klinkier elewacyjny pozostaje więc latami w znakomitym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne posiadają również inne zalety – zastosowanie naturalnego materiału powoduje, że są one niepodatne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.

Wewnętrzne płytki klinkierowe oraz elewacja z klinkieru

Cegła ozdobna użyta na ścianie zewnętrznej domu nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Natomiast klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja zaakcentuje styl, w którym utrzymane są pokoje – świetnie nada się do wnętrz inspirowanych przestrzenią industrialnego loftu. Wysokiej jakości płytki ceglane można nabyć w wielu składach budowlanych – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.