Fundamenty to kluczowy element każdego budynku. Już na etapie stawiania budynku należy zadbać o to, żeby konstrukcja była solidna. Służy do tego izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Przekonajmy się w takim razie przed jakimi czynnikami chroni tego typu izolacja.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – chroń podstawę budynku przed wodą opadową
Czynniki środowiskowe intensywnie oddziałują na konstrukcję nieruchomości. Niekorzystne następstwa wywołuje szczególnie działanie wody, co może być przyczyną wychładzania konstrukcji. Wilgotne fundamenty powodują, że rośnie poziom przepuszczalności cieplej budynku, a co za tym idzie – podnoszą się koszty ogrzewania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest najpopularniejszą formą hydroizolacji, która pomaga dom przed negatywnym działaniem wilgoci oraz tzw. podciąganiem kapilarnym. Stosuje się ją zarówno przy nieruchomościach mieszkalnych, jak i produkcyjnych. Konstrukcję osłania się przy pomocy rozmaitych metod izolacji. Ciężką izolację stosuje się w skrajnych przypadkach, gdy woda występuje w pobliżu budynku. Z kolei w większości przypadków wykorzystywana jest lekka izolacja, pomagająca ochronić ściany przed wodą opadową.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – zadbaj o kąty, załomy i łączenia ścian
Wyróżniamy wiele technik izolacji – od wewnątrz oraz na zewnątrz. Wykorzystuje się do tego przeróżne elementy budowlane, na przykład roztwory bitumiczne, folie płaskie, zaprawy asfaltowo-żywiczne lub dyspersje akrylowe. Nie zapominajmy o tym, że fachowa izolacja przeciwwilgociowa fundamentów opiera się na wykonaniu oddzielnych schematów dla trudno dostępnych miejsc jak przykładowo: rogi, krawędzie czy łączenia murów. Dlatego roboty należy powierzyć specjalistom mającym duże doświadczenie w tym obszarze – tylko wówczas będziemy pewni, że nasz dom jest właściwie zabezpieczony przed działaniem wód gruntowych.