Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Szalunki Peri kupisz na sklep.abcszalunki.pl

Szalunki, określane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Głównie używa się ich w przypadku wylewania ścian z betonu – wtenczas są one niezbędne do tego, żeby nadać im właściwy kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się także podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie prześwitów na drzwi, okna i bramy. W tym artykule objaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i gdzie inwestorzy mogą je znaleźć.

Szalunki z drewna, sklejki lub metalu

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z desek drewnianych bądź grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami, którą można użyć ponownie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak kłopotliwy – wielu inwestorów oraz wykonawców decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki wykonuje się z drewna, sklejki bądź metalu, a także zestawiać dwa a nawet trzy materiały. Najczęściej jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję łączą belki, narożniki, łączniki i głowice ze stalowe lub aluminiowe.

Wypożyczenie szalunków – kiedy to się opłaca?

Firmy na co dzień zajmujące się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku zespołów, które zazwyczaj świadczą odmienne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wybudować jeden obiekt. Kupno wszelkich elementów potrzebnych do złożenia szalunku byłoby zupełnie odpowiedzialne finansowo . Znacznie lepszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]