Rodzaje sklejki szalunkowej i jej wykorzystanie

Rodzaje sklejki szalunkowej i jej wykorzystanie

Zobacz, gdzie kupić sklejkę Peri.

Deski szalunkowe to najistotniejszy moduł konstrukcji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wyprodukowane z innego materiału, jednakże zwykle stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem wybudować budynki z murami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki są także wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na przygotowanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją produkuje

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach z reguły używane były deski z bloków drewna. Te jednak były drogie, a jednocześnie nie posiadały właściwych parametrów – zazwyczaj niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny obecnie wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z wielu gatunków drewna – z reguły z olchy, topoli lub brzozy. W ofercie producentów znajdziemy różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które produkuje się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny popularny rodzaj to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Spółki budowlane mają zwykle swoją sklejkę szalunkową wraz z częściami umożliwiającymi jej łączenie. Kiedy jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom na własną rękę, nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wynająć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Oprócz samych desek, firma oferuje również wynajem innych elementów niezbędnych do postawienia szalunków – m.in. łączników oraz głowic.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]