Hydroizolacja tarasu czy piwnicy – komu zlecić jej zaplanowanie?

Hydroizolacja tarasu czy piwnicy – komu zlecić jej zaplanowanie?

W trakcie budowy jakiegokolwiek obiektu, niezależnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie planowania należy zatroszczyć się o poprawne zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z czasem może przedostać się do niepoprawnie albo w ogóle niezabezpieczonych murów zmniejszy ich trwałość i potencjał izolacji cieplnej, jak również doprowadzić do rozrostu chorobotwórczych grzybów oraz pleśni.

Które części budynku trzeba zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie trzeba chronić przed wilgocią należą głównie balkony, dachy, piwnice, fundamenty i tarasy, a zatem te części konstrukcji, które mają bezpośrednią styczność z opadami atmosferycznymi lub wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z rzeczoznawcami, którzy podpowiedzą, jakie elementy wymagają zabezpieczenia przed wodą i jakiej techniki powinno się użyć w stosunku do danych segmentów budynku. Przykładowo, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią powłokę uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z cegły, pustaka wypalanego czy dziurawki poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Z kolei tarasy zielone hydroizoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, aby każda warstwa posiadała spadek zapobiegający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. Podobnie hydrolizuje się także balkony.

Komu zlecić wykonanie hydroizolacji?

Istotne jest, by planowanie hydroizolacji, zlecić doświadczonej ekipie, posiadającej wieloletnią praktykę w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, inwestorzy i deweloperzy skorzystają na współpracy ze profesjonalistami podczas prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, a także montażem taśm PVC, węży iniekcyjnych, taśm dylatacyjnych czy uszczelek pęczniejących. Natomiast na zlecenie zarządców ukończonych już budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi uszczelnieniem, naprawą i inwentaryzacją przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, uszczelnieniem podszybii windowych oraz wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.