Dźwigar – niezastąpiony w budownictwie

Dźwigar – niezastąpiony w budownictwie

Więcej o dźwigarze na sklep.abcszalunki.pl/akcesoria-do-szalunkow-stropowych/10-dzwigar-peri-okuwany.html

Szalunki to konstrukcje potrzebne na wielu budowach. Z ich wykorzystaniem możliwe jest nadanie odpowiedniego kształtu murom wylewanym z betonu, a także wykonanie w nich wlotów na okna i drzwi. Szalunki są także niezastąpione przy formowaniu sklepień – wtedy ich najważniejszym elementem są dźwigary. Bez ich użycia nie byłaby możliwa budowa wielopiętrowego obiektu. Dzięki dźwigarom sklepienie nie opada zaraz po wylaniu i może utwardzić się. Z jakich materiałów wytwarza się dźwigary? Jak można je zdobyć?

Z z jakich surowców wytwarzane są dźwigary?

Dźwigar narażony jest na spore obciążenia, które osiągają kilkadziesiąt ton. W związku z tym jego istotnym przymiotem jest wytrzymałość. W największym stopniu maja na nią wpływ dwa elementy – jakość wykonania oraz rodzaj użytych do tego materiałów. Powinny one być pieczołowicie wyselekcjonowane i sprawdzone pod kątem odporności na potężne obciążenia. Najodpowiedniejszym surowcem okazuje się lite drewno takich gatunków jak buk, sosna, topola i olcha. Niesłychanie ważne jest też właściwe pokrycie dźwigarów impregnatem, które zabezpieczy je przed niekorzystnym oddziaływaniem wilgoci, klejów i innych ciekłych preparatów używanych na budowie – a więc substancji, które często niszczą strukturę drzewa.

Dźwigary – wypożyczyć czy lepiej kupić?

Podmioty, które na co dzień parają się budową wielokondygnacyjnych budynków dysponują własnymi dźwigarami. Ich kupno i magazynowanie wiąże się jednakże z pewnymi wydatkami. Na szczęście przedsiębiorstwa, które rzadko podejmują się zamówień tego typu, mogą uniknąć wspomnianych problemów. Najlepszym wyjściem dla nich będzie skorzystanie z oferty podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów oraz pozostałych części konstrukcji szalunkowych.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]