Jeśli potrzebujesz silnika na prąd stały, powinieneś odwiedzić tę stronę.
Sporo maszyn, których używamy na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, stosuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Niewielkie bądź ogromne, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz sposób życia i pracy, a przeciętny człowiek przeważnie nie wie, jak funkcjonują te silniki, ani z jakich podzespołów składają się.
Garść informacji o silnikach DC
Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest konwersja energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od niemal 200 lat i są wspólnym zasługą wielu osób. Do ich budowy, późniejszych modyfikacji i ostatecznie ich wprowadzenia do ogólnego zastosowania w rozmaitego rodzaju maszynach, przyczyniły się badania i wynalazki czołowych inżynierów połowy XIX w., jak między innymi Gaston Planté, Thomas Edison i Thomas Davenport. Silniki elektryczne prądu stałego składają się ze dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne, stojana, wirnika, komutatora i szczotek. Obecnie na co dzień wykorzystywane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tego cyklicznie ulegającego awarii podzespołu, są uznawane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za wysoką niezawodność oraz bezszelestną pracę.
Silniki na prąd stały to napęd licznych powszechnie używanych sprzętów
Teza, iż silniki elektryczne na prąd stały są używane praktycznie wszędzie to nie egzageracja. Jeśli w domu posiadasz czytnik CD czy też korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich napędach z pewnością użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektryczneDC są modułem sterowanych radiowo samochodów i pociągów, czyli gadżetów, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które pewnie damy także naszym potomkom. Takie silniki poruszają duże i małe pompy hydrauliczne potrzebne w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo budowlanej, produkcyjnej oraz wydobywczej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, gdyż to one napędzają tak chętnie używane hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Z silniczków na prąd stały korzystają także hobbyści do realizacji własnych zautomatyzowanych modeli z obszaru robotyki i mechaniki.
Chociaż silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach dla hobbystów czy z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od najlepszych światowych marek.
Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]