Co to jest i jak działa motoreduktor?

Co to jest i jak działa motoreduktor?

Zamów motoreduktory kątowe.

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączne połączenie przekładni z napędem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i kiedy się je stosuje? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktor – jaka jest zasada jego działania

Motoreduktory pomagają efektywniej wykorzystać elektryczne silniki w roli napędu w najróżniejszych funkcjach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Owszem efektywność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, wobec tego zawsze pojawia się pewna dysproporcja między mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne moduły jak hamulce lub sprzęgła. Niezaprzeczalną zaletą motoreduktorów jest to, że są to gotowe elementy, które można bez problemu dobrać z oferty producenta tak, aby ich parametry idealnie pasowały do potrzeb konkretnego projektu. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a czasem miesięcy, na pracochłonne pomiary i testy pojedynczych układów elementów. Zależnie od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do długiego lub krótkiego czasu pracy, jak również do sporych, średnich albo lekkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których zastosowano wielostopniowe przekładnie, można otrzymać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.

Rodzaje oraz wykorzystanie motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka rodzajów silników (DC, BLDC, AC czy bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Nie ma na pewno takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to transport, przemysł czy produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają rozmaite automaty, jak m.in podnośniki, linie produkcyjne, schody ruchome albo wirniki. Ogromne spektrum ich wielkości, mocy oraz rodzajów użytych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, iż liczbę realnych zestawów, jakie współcześnie mają w ofercie najpopularniejsi producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w tysiącach, lecz w zasadzie w milionach.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]